Skip to content

201 Walnut Avenue

Berlin, NJ 08009

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 22, 2015

Property Information

Block116
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page01

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage1,488
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,300
18%
Improvement Value:$156,200
82%
Total Assessment$191,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,222+2.8%
2024$7,025+4.5%
2023$6,721+0.9%
2022$6,659+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$86,500
DeedBook 4392, Page 846

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 4272, Page 886

Property Built

Built

Year Built: 1978