Skip to content

203 Walnut Avenue

Berlin, NJ 08009

Built 1973

Last Sale Price
$22,500
Last Sale Date
Aug 30, 1973

Property Information

Block116
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page01

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage1,336
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,300
20%
Improvement Value:$144,700
80%
Total Assessment$180,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,024+2.7%
2024$6,838+4.4%
2023$6,552+0.9%
2022$6,494+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$22,500

To:

Sq Ft1,336DeedBook 3298, Page 625

Property Built

Built

Year Built: 1973