Skip to content

16 Heywood LaneSicklerville, NJ 08081

Built 1986

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Oct 31, 2002

Property Information

Block11806
Lot17
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page118

Building Details

Building Class43
Description2SF1G-DUPLEX
Dwellings2
ZoningRL
Sq Footage2,040
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,000
23%
Improvement Value:$90,600
77%
Total Assessment$117,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,589+2.7%
2024$4,468+4.4%
2023$4,281+0.9%
2022$4,243+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000

To:

Sq Ft2,040DeedBook 5268, Page 430

Property Sale

Sale
$76,500
DeedBook 4912, Page 602

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$85,070
DeedBook 4106, Page 572