Skip to content

2 Hawthorne Road

Sicklerville, NJ 08081

Built 1986

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Jun 4, 2020

Property Information

Block11903
Lot18
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page119

Building Details

Building Class17
DescriptionBILEVEL
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage1,724
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,000
22%
Improvement Value:$152,200
78%
Total Assessment$194,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,578+2.7%
2024$7,378+4.4%
2023$7,069+15.0%
2022$6,148+0.6%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft1,724DeedBook 11421, Page 978

Property Sale

Sale
$90,000
Sq Ft1,724DeedBook 11312, Page 1907Recorded1/29/2020

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 8157, Page 1802

Property Sale

Sale
$109,890
DeedBook 4720, Page 379

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4422, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$67,590
DeedBook 4042, Page 836