Skip to content

438 Chews Landing RoadSicklerville, NJ 08081

Built 1989

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
Jul 28, 2016

Property Information

Block11903
Lot22
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page119

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage2,476
Acreage1.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
25%
Improvement Value:$141,500
75%
Total Assessment$187,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,316+2.7%
2024$7,123+4.4%
2023$6,825+0.9%
2022$6,765+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$182,000

To:

Sq Ft2,476DeedBook 10462, Page 127

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5209, Page 244

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 4800, Page 307

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4479, Page 493

Property Built

Built

Year Built: 1989