Skip to content

500 Evergreen Avenue

Berlin, NJ 08009

Built 1976

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Dec 31, 2001

Property Information

Block119
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page01

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage1,008
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,000
31%
Improvement Value:$83,800
69%
Total Assessment$120,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,714+2.7%
2024$4,589+4.4%
2023$4,397+0.9%
2022$4,358+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000

To:

Sq Ft1,008DeedBook 5206, Page 86

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4430, Page 434

Property Sale

Sale
$27,400

Property Built

Built

Year Built: 1976