Skip to content

17 Crawford DriveSicklerville, NJ 08081

Built 1997

Last Sale Price
$161,000
Last Sale Date
Aug 15, 2018

Property Information

Block1204.04
Lot15
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page12.4

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,386
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
21%
Improvement Value:$188,000
79%
Total Assessment$238,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,287+2.7%
2024$9,042+4.4%
2023$8,663+0.9%
2022$8,587+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$161,000

To:

Sq Ft2,386DeedBook 11006, Page 287

Property Sale

Sale
$180,170
DeedBook 4915, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1997