Skip to content

14 Elsworth DriveSicklerville, NJ 08081

Built 1996

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jun 16, 2025

Property Information

Block1204.04
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page12.4

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage1,819
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
25%
Improvement Value:$149,500
75%
Total Assessment$199,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,785+2.7%
2024$7,579+4.4%
2023$7,262+0.9%
2022$7,198+0.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$440,000

To:

DeedBook 12857, Page 903

Property Sale

Sale
$225,834

From:

To:

Sq Ft1,819DeedBook 10783, Page 1597Recorded12/14/2017

Property Sale

Sale
$210,000

To:

DeedBook 9200, Page 1566

Property Sale

Sale
$225,000

To:

DeedBook 8625, Page 1897

Property Sale

Sale
$127,375

To:

DeedBook 4808, Page 842

Property Built

Built

Year Built: 1996