Skip to content

29 Covington Drive

Sicklerville, NJ 08081

Built 1988

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jul 27, 2022

Property Information

Block12505
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page125

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage1,634
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
29%
Improvement Value:$123,600
71%
Total Assessment$173,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,774+2.7%
2024$6,595+8.7%
2023$6,069+0.9%
2022$6,013+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft1,634DeedBook 12211, Page 389

Property Sale

Sale
$110,440
DeedBook 4303, Page 562

Property Built

Built

Year Built: 1988