Skip to content

1 Chapel CircleSicklerville, NJ 08081

Built 1989

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Mar 17, 2022

Property Information

Block12710
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page127

Building Details

Building Class16.5
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage1,996
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,000
24%
Improvement Value:$138,700
76%
Total Assessment$183,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,168+2.7%
2024$6,979+4.4%
2023$6,687+0.9%
2022$6,628+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,996DeedBook 12092, Page 757

Property Sale

Sale
$47,500
DeedBook 9201, Page 383

Property Sale

Sale
$139,500
DeedBook 4371, Page 854

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$310,747
DeedBook 4313, Page 483