Skip to content

46 Pondview LaneSicklerville, NJ 08081

Built 1991

Last Sale Price
$83,000
Last Sale Date
Aug 24, 1995

Property Information

Block1302.01
Lot16
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page13.2

Building Details

Building Class35.5
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage1,625
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,000
25%
Improvement Value:$98,600
75%
Total Assessment$130,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,096+2.7%
2024$4,962+4.4%
2023$4,754+0.9%
2022$4,712+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$83,000

To:

Sq Ft1,625DeedBook 4776, Page 376

Property Sale

Sale
$95,690
DeedBook 4663, Page 381

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$423,384
DeedBook 4377, Page 769