Skip to content

56 Pondview LaneSicklerville, NJ 08081

Built 1991

Last Sale Date
Sep 4, 2019

Property Information

Block1302.01
Lot21
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page13.2

Building Details

Building Class35.5
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage1,336
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,000
27%
Improvement Value:$86,000
73%
Total Assessment$118,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,354+2.9%
2024$4,233-1.5%
2023$4,295+0.9%
2022$4,257+0.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$110,500
DeedBook 7043, Page 57

Property Sale

Sale
$81,700
DeedBook 4753, Page 248

Property Sale

Sale
$437,200
DeedBook 4735, Page 606

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$423,384
DeedBook 4377, Page 769