Skip to content

82 Pondview LaneSicklerville, NJ 08081

Built 1991

Last Sale Price
$193,000
Last Sale Date
Jul 26, 2021

Property Information

Block1302.01
Lot46
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page13.2

Building Details

Building Class35.5
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage1,809
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,000
23%
Improvement Value:$105,600
77%
Total Assessment$137,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,369+2.7%
2024$5,227+7.6%
2023$4,859+0.9%
2022$4,817+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$193,000

To:

Sq Ft1,809DeedBook 11881, Page 1693

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5291, Page 536

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 5047, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$102,800
DeedBook 4426, Page 258

Property Sale

Sale
$844,360
DeedBook 4377, Page 772