Skip to content

57 Pondview LaneSicklerville, NJ 08081

Built 1991

Last Sale Price
$94,000
Last Sale Date
Apr 29, 1998

Property Information

Block1302.01
Lot49
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page13.2

Building Details

Building Class35.5
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage1,348
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,000
24%
Improvement Value:$103,500
76%
Total Assessment$135,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,287+2.7%
2024$5,148+4.4%
2023$4,932+0.9%
2022$4,889+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$94,000

To:

Sq Ft1,348DeedBook 4948, Page 486

Property Sale

Sale
$95,825
DeedBook 4580, Page 833

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$844,360
DeedBook 4377, Page 772