Skip to content

516 Riggs Avenue

Berlin, NJ 08009

Built 2001

Last Sale Price
$390,100
Last Sale Date
Sep 15, 2021

Property Information

Block1501.01
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page1501

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR6
Sq Footage2,343
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,000
20%
Improvement Value:$221,000
80%
Total Assessment$276,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,770+2.7%
2024$10,485+17.6%
2023$8,918+0.9%
2022$8,840+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$390,100

To:

Sq Ft2,343DeedBook 11917, Page 263

Property Sale

Sale
$214,133
DeedBook 5173, Page 635

Property Built

Built

Year Built: 2001