Skip to content

313 Johnny Boy Lane

Berlin, NJ 08009

Built 2001

Last Sale Price
$289,900
Last Sale Date
Jul 20, 2012

Property Information

Block1501.02
Lot24
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page1501

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR6
Sq Footage2,380
Acreage0.51

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,000
22%
Improvement Value:$226,100
78%
Total Assessment$291,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,359+2.7%
2024$11,059+4.4%
2023$10,596+0.9%
2022$10,503+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$289,900

To:

Sq Ft2,380DeedBook 9659, Page 699

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$195,835
DeedBook 5116, Page 159