Skip to content

309 Johnny Boy Lane

Berlin, NJ 08009

Built 2000

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
May 13, 2019

Property Information

Block1501.02
Lot26
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page1501

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR6
Sq Footage2,854
Acreage0.71

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,000
22%
Improvement Value:$230,300
78%
Total Assessment$295,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,523+2.7%
2024$11,218+4.4%
2023$10,749+0.9%
2022$10,654+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft2,854DeedBook 11165, Page 738

Property Sale

Sale
$40,100

From:

To:

Sq Ft2,854DeedBook 10760, Page 1031Recorded11/16/2017

Property Sale

Sale
$301,800
DeedBook 7319, Page 1607

Property Sale

Sale
$216,115
DeedBook 5108, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 2000