Skip to content

183 Hearthstone Drive

Berlin, NJ 08009

Built 2008

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Dec 1, 2023

Property Information

Block1504.02
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningPR4
Sq Footage1,714
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,000
24%
Improvement Value:$167,700
76%
Total Assessment$219,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,573+2.7%
2024$8,346+4.4%
2023$7,997+0.9%
2022$7,927+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft1,714DeedBook 12489, Page 1100

Property Sale

Sale
$292,190
DeedBook 8871, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 2008