Skip to content

371 Tansboro Road

Berlin, NJ 08009

Built 1894

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 16, 2004

Property Information

Block1604
Lot23
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningPR1
Sq Footage1,760
Acreage5.78

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,100
39%
Improvement Value:$101,300
61%
Total Assessment$166,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,493+2.7%
2024$6,322+4.4%
2023$6,057+0.9%
2022$6,004+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 3913, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1894