Skip to content

14 Woodcrest Court

Berlin, NJ 08009

Built 2013

Last Sale Price
$291,082
Last Sale Date
Feb 19, 2013

Property Information

Block201.01
Lot74
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningPC-A
Sq Footage2,120
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,000
21%
Improvement Value:$204,900
79%
Total Assessment$259,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,141+2.7%
2024$9,874+4.4%
2023$9,460+0.9%
2022$9,377+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$291,082

To:

Sq Ft2,120DeedBook 9759, Page 732

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$1,300,000
DeedBook 9411, Page 1700