Skip to content

17 Pine Valley Road

Berlin, NJ 08009

Built 2006

Last Sale Price
$381,167
Last Sale Date
Jul 20, 2006

Property Information

Block201.05
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPC-A
Sq Footage2,468
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,000
20%
Improvement Value:$219,900
80%
Total Assessment$274,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,727+2.7%
2024$10,443+4.4%
2023$10,006+0.9%
2022$9,918+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$381,167

To:

Sq Ft2,468DeedBook 8296, Page 649

Property Built

Built

Year Built: 2006