Skip to content

6 Pine Valley RoadBerlin, NJ 08009

Built 2008

Last Sale Price
$238,000
Last Sale Date
Oct 6, 2020

Property Information

Block201.06
Lot19
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningPC-A
Sq Footage1,494
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,000
25%
Improvement Value:$164,900
75%
Total Assessment$219,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,581+2.7%
2024$8,354+4.4%
2023$8,004+0.9%
2022$7,934+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$238,000

To:

Sq Ft1,494DeedBook 11656, Page 1277

Property Sale

Sale
$251,097
DeedBook 8949, Page 1161

Property Built

Built

Year Built: 2008