Skip to content

8 Wakefield Road

Atco, NJ 08004

Built 2000

Last Sale Price
$193,500
Last Sale Date
Jun 30, 2016

Property Information

Block2402.03
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR3
Sq Footage1,878
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
20%
Improvement Value:$181,200
80%
Total Assessment$226,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,826+2.7%
2024$8,593+4.4%
2023$8,234+0.9%
2022$8,161+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$193,500

To:

Sq Ft1,878DeedBook 10449, Page 1862

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 7636, Page 541

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$126,900
DeedBook 5053, Page 939