Skip to content

239 North Route 73

Berlin, NJ 08009

Built 1920

Last Sale Price
$53,500
Last Sale Date
Nov 26, 2018

Property Information

Block2601
Lot36
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,092
Acreage2.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,100
39%
Improvement Value:$77,100
61%
Total Assessment$127,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,963+2.7%
2024$4,832+4.4%
2023$4,630+0.9%
2022$4,589+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$53,500

To:

Sq Ft1,092DeedBook 11036, Page 1656

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4460, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1920