Skip to content

1 Sassafras DriveSicklerville, NJ 08081

Built 1992

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Dec 14, 2011

Property Information

Block2901.01
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page2901

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage1,680
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,000
27%
Improvement Value:$123,000
73%
Total Assessment$168,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,555+2.7%
2024$6,382+4.4%
2023$6,115+0.9%
2022$6,061+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,680DeedBook 9526, Page 355

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$116,050
DeedBook 4508, Page 67