Skip to content

4 Hemlock LaneSicklerville, NJ 08081

Built 2005

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Aug 2, 2024

Property Information

Block2901.04
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page2901

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage1,888
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,000
18%
Improvement Value:$200,500
82%
Total Assessment$245,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,230+2.7%
2024$7,040+4.4%
2023$6,745+0.9%
2022$6,686+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft1,888DeedBook 12655, Page 1043

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,888DeedBook 9908, Page 1786Recorded10/30/2013

Property Sale

Sale
$206,842
DeedBook 7873, Page 1367

Property Built

Built

Year Built: 2005