Skip to content

40 Normans Ford Drive

Sicklerville, NJ 08081

Built 2004

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jun 8, 2021

Property Information

Block303.01
Lot40
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page3.03

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
ZoningPC-B
Sq Footage1,520
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
19%
Improvement Value:$145,600
81%
Total Assessment$180,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,047+2.7%
2024$6,861+4.4%
2023$6,574+7.5%
2022$6,116+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft1,520DeedBook 11791, Page 1317

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 11538, Page 131Recorded11/9/2020

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 10507, Page 1734Recorded10/24/2016

Property Sale

Sale
$161,806
DeedBook 7688, Page 1098

Property Built

Built

Year Built: 2004