Skip to content

19 English Ivy DriveSicklerville, NJ 08081

Built 2007

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 24, 2021

Property Information

Block304.02
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page3.04

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPC-B
Sq Footage2,678
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,000
21%
Improvement Value:$201,700
79%
Total Assessment$256,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,016+2.7%
2024$9,752+4.4%
2023$9,344+0.9%
2022$9,262+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 9472, Page 671

Property Sale

Sale
$377,403
DeedBook 8699, Page 396

Property Built

Built

Year Built: 2007