Skip to content

60 Tailor LaneSicklerville, NJ 08081

Built 2006

Last Sale Price
$172,500
Last Sale Date
Jun 26, 2017

Property Information

Block306.05
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page3.06

Building Details

Building Class35.5
Description3SF1G
Dwellings1
ZoningPC-B
Sq Footage1,900
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
20%
Improvement Value:$136,500
80%
Total Assessment$171,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,692+2.7%
2024$6,515+4.4%
2023$6,243+0.9%
2022$6,188+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$172,500

To:

Sq Ft1,900DeedBook 10670, Page 1401

Property Sale

Sale
$240,399
DeedBook 8333, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 2006