Skip to content

12 Candlestick LaneSicklerville, NJ 08081

Built 2008

Last Sale Price
$308,000
Last Sale Date
Jul 21, 2023

Property Information

Block306.05
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page3.06

Building Details

Building Class35.5
Description3SF1G
Dwellings1
ZoningPC-B
Sq Footage2,440
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
17%
Improvement Value:$170,900
83%
Total Assessment$205,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,034+2.7%
2024$7,822+4.4%
2023$7,495+0.9%
2022$7,429+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$308,000

To:

Sq Ft2,440DeedBook 12406, Page 1265

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft2,440DeedBook 11251, Page 635Recorded10/31/2019

Property Sale

Sale
$220,063
DeedBook 9063, Page 802

Property Built

Built

Year Built: 2008