Skip to content

9 Tavern LaneSicklerville, NJ 08081

Built 2015

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Sep 3, 2019

Property Information

Block306.06
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page3.06

Building Details

Building Class35.5
Description3SF1G
Dwellings1
ZoningPC-B
Sq Footage1,974
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
19%
Improvement Value:$151,200
81%
Total Assessment$186,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,266+2.7%
2024$7,074+4.4%
2023$6,778+0.9%
2022$6,718+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,974DeedBook 11258, Page 1222

Property Sale

Sale
$217,757

From:

To:

Sq Ft1,974DeedBook 10261, Page 1174Recorded8/27/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 9791, Page 1146