Skip to content

140 Ebbetts Drive

Atco, NJ 08004

Built 1994

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
May 17, 2024

Property Information

Block3101.01
Lot20.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page3101

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR3
Sq Footage1,408
Acreage0.56

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,000
23%
Improvement Value:$151,900
77%
Total Assessment$196,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,118+2.7%
2024$5,957+4.4%
2023$5,708+0.9%
2022$5,657+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft1,408DeedBook 12596, Page 1076

Property Sale

Sale
$174,000

From:

To:

Sq Ft1,408DeedBook 9951, Page 947Recorded1/17/2014

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5063, Page 852

Property Sale

Sale
$100,500
DeedBook 4704, Page 820

Property Built

Built

Year Built: 1994