Skip to content

113 Forbes Drive

Atco, NJ 08004

Built 1990

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jun 5, 2015

Property Information

Block3101.01
Lot37
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page3101

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR3
Sq Footage1,360
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
27%
Improvement Value:$120,400
73%
Total Assessment$165,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,454+2.7%
2024$6,284+4.4%
2023$6,021+0.9%
2022$5,968+0.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,360DeedBook 10221, Page 1519

Property Sale

Sale
$82,000

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 10195, Page 1404Recorded5/11/2015

Property Sale

Sale
$121,805
DeedBook 4424, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$1,008,000
DeedBook 4311, Page 290