Skip to content

105 Baker Avenue

Atco, NJ 08004

Built 1989

Last Sale Price
$286,000
Last Sale Date
Jun 23, 2022

Property Information

Block3101.01
Lot43
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page3101

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR3
Sq Footage1,612
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,000
24%
Improvement Value:$146,300
76%
Total Assessment$191,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,465+2.7%
2024$7,267+4.4%
2023$6,963+0.9%
2022$6,902+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$286,000

To:

Sq Ft1,612DeedBook 12147, Page 811

Property Sale

SaleMulti
$132,224
DeedBook 4495, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$1,008,000
DeedBook 4311, Page 290