Skip to content

142 Fenway Avenue

Atco, NJ 08004

Built 1989

Last Sale Price
$203,000
Last Sale Date
Sep 14, 2021

Property Information

Block3102.05
Lot18
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page3102

Building Details

Building Class35
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR3
Sq Footage1,839
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
21%
Improvement Value:$112,900
79%
Total Assessment$142,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,576+2.7%
2024$5,429+25.8%
2023$4,317+0.9%
2022$4,279+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$203,000

To:

Sq Ft1,839DeedBook 11880, Page 1111

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 7847, Page 1863

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 7261, Page 1502

Property Sale

Sale
$79,200
DeedBook 4840, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$83,200
DeedBook 4339, Page 553

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 4290, Page 266