Skip to content

244 Florence Avenue

Atco, NJ 08004

Built 1978

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Mar 12, 1986

Property Information

Block3127
Lot20
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage1,056
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,900
23%
Improvement Value:$62,000
77%
Total Assessment$80,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,157+2.7%
2024$3,073+4.4%
2023$2,945+0.9%
2022$2,919+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000

To:

Sq Ft1,056DeedBook 4117, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1978