Skip to content

133 Florence Avenue

Atco, NJ 08004

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 3, 2020

Property Information

Block3129
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1SS2G
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage1,232
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,900
15%
Improvement Value:$98,800
85%
Total Assessment$115,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,515+2.7%
2024$4,395+4.4%
2023$4,211+0.9%
2022$4,174+7.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 3928, Page 804

Property Built

Built

Year Built: 1973