Skip to content

13 Meadowrue Lane

Sicklerville, NJ 08081

Built 2005

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Jun 17, 2020

Property Information

Block3703.01
Lot84
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page3703

Building Details

Building Class35
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,408
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,000
30%
Improvement Value:$74,300
70%
Total Assessment$106,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,148+2.7%
2024$4,038+4.4%
2023$3,869+0.9%
2022$3,835+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$112,000

To:

Sq Ft1,408DeedBook 11443, Page 633

Property Sale

Sale
$55,125

From:

To:

Sq Ft1,408DeedBook 10024, Page 998Recorded6/12/2014

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 8517, Page 339

Property Sale

Sale
$135,990
DeedBook 7893, Page 1486

Property Built

Built

Year Built: 2005