Skip to content

21 Buckingham Drive

Bridgeton, NJ 08302

Built 2005

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Apr 22, 2022

Property Information

Block3901.01
Lot15
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page3901

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR3
Sq Footage3,709
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,000
19%
Improvement Value:$272,700
81%
Total Assessment$337,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,177+2.7%
2024$12,829+4.4%
2023$12,292+0.9%
2022$12,184+0.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$540,000

To:

Sq Ft3,709DeedBook 12092, Page 254

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 9349, Page 1443

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 9054, Page 559

Property Sale

Sale
$444,505
DeedBook 8242, Page 1507

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$2,650,000
DeedBook 7188, Page 1324