Skip to content

14 Rutledge DriveSicklerville, NJ 08081

Built 1997

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jan 29, 2019

Property Information

Block402.04
Lot16
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page4.02

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage1,966
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
22%
Improvement Value:$177,400
78%
Total Assessment$227,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,873+2.7%
2024$8,639+4.4%
2023$8,277+0.9%
2022$8,205+5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft1,966DeedBook 11078, Page 1237

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,966DeedBook 10401, Page 1435Recorded5/4/2016

Property Sale

Sale
$254,900
DeedBook 7503, Page 1244

Property Sale

Sale
$148,940
DeedBook 4904, Page 940

Property Built

Built

Year Built: 1997