Skip to content

8 Morris DriveSicklerville, NJ 08081

Built 1995

Last Sale Price
$156,000
Last Sale Date
Jul 8, 2016

Property Information

Block402.04
Lot53
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page4.02

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage1,596
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
26%
Improvement Value:$142,300
74%
Total Assessment$192,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,504+2.7%
2024$7,305+4.4%
2023$7,000+0.9%
2022$6,938+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$156,000

To:

Sq Ft1,596DeedBook 10453, Page 906

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 7292, Page 1339

Property Sale

Sale
$121,250
DeedBook 4797, Page 541

Property Built

Built

Year Built: 1995