Skip to content

55 Morris Drive

Sicklerville, NJ 08081

Built 1999

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Jan 11, 2002

Property Information

Block402.06
Lot17
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page4.02

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage1,984
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
22%
Improvement Value:$172,500
78%
Total Assessment$222,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,682+2.7%
2024$8,453+4.4%
2023$8,099+0.9%
2022$8,028+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft1,984DeedBook 5210, Page 9

Property Sale

Sale
$156,865
DeedBook 5058, Page 23

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 5039, Page 869

Property Built

Built

Year Built: 1999