Skip to content

40 Morris DriveSicklerville, NJ 08081

Built 1998

Last Sale Price
$181,000
Last Sale Date
Jul 7, 2020

Property Information

Block402.07
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page4.02

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage1,926
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
23%
Improvement Value:$170,600
77%
Total Assessment$220,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,608+2.7%
2024$8,381+4.4%
2023$8,030+0.9%
2022$7,959+0.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$181,000

To:

Sq Ft1,926DeedBook 11455, Page 1909

Property Sale

Sale
$222,000

From:

To:

Sq Ft1,926DeedBook 10648, Page 720Recorded6/14/2017

Property Sale

Sale
$289,900
DeedBook 7946, Page 1143

Property Sale

Sale
$163,732
DeedBook 4948, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1998