Skip to content

71 Morris DriveSicklerville, NJ 08081

Built 1995

Last Sale Price
$185,500
Last Sale Date
Jul 22, 2019

Property Information

Block402.08
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page4.02

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage1,952
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
21%
Improvement Value:$183,000
79%
Total Assessment$233,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,092+2.7%
2024$8,852+4.4%
2023$8,481+0.9%
2022$8,407+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$185,500

To:

Sq Ft1,952DeedBook 11206, Page 615

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 5186, Page 935

Property Sale

Sale
$157,875
DeedBook 4756, Page 481

Property Built

Built

Year Built: 1995