Skip to content

18 Sherman LaneSicklerville, NJ 08081

Built 2003

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jul 31, 2020

Property Information

Block402.09
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page4.02

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,064
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
20%
Improvement Value:$196,800
80%
Total Assessment$246,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,630+2.7%
2024$9,376+4.4%
2023$8,984+8.8%
2022$8,255+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft2,064DeedBook 11514, Page 1324

Property Sale

Sale
$239,423
DeedBook 7288, Page 510

Property Built

Built

Year Built: 2003