Skip to content

16 Sherman Lane

Sicklerville, NJ 08081

Built 2003

Last Sale Price
$233,000
Last Sale Date
Jul 8, 2009

Property Information

Block402.09
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page4.02

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,096
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
22%
Improvement Value:$176,300
78%
Total Assessment$226,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,830+2.7%
2024$8,597+4.4%
2023$8,237+0.9%
2022$8,165+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$233,000

To:

Sq Ft2,096DeedBook 9069, Page 1910

Property Sale

Sale
$232,390
DeedBook 7213, Page 989

Property Built

Built

Year Built: 2003