Skip to content

42 Rosalind CircleSicklerville, NJ 08081

Built 1992

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jan 10, 2022

Property Information

Block403.01
Lot29
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page4.03

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage1,892
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
21%
Improvement Value:$191,100
79%
Total Assessment$241,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,408+2.7%
2024$9,159+18.5%
2023$7,731+0.9%
2022$7,663+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft1,892DeedBook 12027, Page 1695

Property Sale

Sale
$194,000
DeedBook 7034, Page 1141

Property Sale

Sale
$141,975
DeedBook 4576, Page 728

Property Built

Built

Year Built: 1992