Skip to content

3 Frederick StreetSicklerville, NJ 08081

Built 1994

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jan 30, 2007

Property Information

Block403.04
Lot16
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page4.03

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage1,826
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
24%
Improvement Value:$158,500
76%
Total Assessment$208,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,136+2.7%
2024$7,921+4.4%
2023$7,589+0.9%
2022$7,523+0.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft1,826DeedBook 8504, Page 1900

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 5225, Page 695

Property Sale

Sale
$123,500
DeedBook 5080, Page 827

Property Sale

Sale
$130,049
DeedBook 4671, Page 654

Property Built

Built

Year Built: 1994