Skip to content

176 New Brooklyn Road

Berlin, NJ 08009

Built 1955

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Apr 8, 2016

Property Information

Block4102
Lot27
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1SCB
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage864
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,500
38%
Improvement Value:$53,900
62%
Total Assessment$86,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,371+2.7%
2024$3,282+4.4%
2023$3,145+0.9%
2022$3,117+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$20,000

To:

Sq Ft864DeedBook 10391, Page 1883

Property Built

Built

Year Built: 1955