Skip to content

1 Myers Avenue

Berlin, NJ 08009

Built 1958

Last Sale Price
$344,000
Last Sale Date
May 30, 2025

Property Information

Block4406
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
ZoningPC1
Sq Footage1,272
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,500
28%
Improvement Value:$114,500
72%
Total Assessment$159,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,204+2.7%
2024$6,040+4.4%
2023$5,788+0.9%
2022$5,737+0.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$344,000

To:

DeedBook 12847, Page 876

Property Sale

Sale
$149,900

From:

To:

Sq Ft1,272DeedBook 11135, Page 371Recorded5/22/2019

Property Sale

Sale
$180,000

To:

DeedBook 8091, Page 1574

Property Sale

Sale
$55,400

To:

DeedBook 3833, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1958